Par badmintonu

Par badmintonu

Badmintons ir sporta spēle, ko spēlē uz taisnstūrveida laukuma ar tīklu. Spēlei ir piecas disciplīnas – vīriešu vienspēle, sieviešu vienspēle, vīriešu dubultspēle, sieviešu dubultspēle un jauktā dubultspēle.

Badmintonu var spēlēt jebkurš un visos vecumos. Iesācēju līmenī tas viegli apgūstams un jautrs arī bez pamatīgas spēles tehnikas apgūšanas. Tajā pat laikā elites līmenī tas ir ļoti dinamisks sports, kurā bumbiņas lidojuma ātrums var pārsniegt 300km/h un spēlētāji demonstrē visaugstāko fiziskās sagatavotības pakāpi.

Badmintons ir vienādi pieejams gan vīriešiem, gan sievietēm. Tas ir drošs sports gan bērniem, gan pieaugušajiem. Badmintons attīsta vispārējo fizisko sagatavotību, nodrošina lielisku aerobo slodzi un var kļūt ļoti prasīgs fiziskā ziņā elites līmenī. Badmintons ir pieejams visiem, to apgūstot prasmes saglabājas un badmintonu var turpināt spēlēt visu mūžu.

Badmintona pirmsākumi

Precīza badmintona spēles rašanās vēsture nav zināma. Spēles, kurās izmantoja badmintona bumbiņai un raketei līdzīgus priekšmetus, tika spēlētas jau vairāk nekā 2000 gadus atpakaļ Ķīnā, Japānā, Indijā un Grieķijā.

19.gadsimta vidū badmintonam līdzīga spēle “Poona” tika spēlēta Indijā. Šī spēle sāka attīstīties par moderno badmintonu laika posmā starp 1856. un 1859.gadu Anglijā, Bofortas grāfa lauku rezidencē, ko sauca par “Badminton house”. Sākotnējais spēles mērķis bija noturēt bumbiņu gaisā cik vien ilgi iespējams, to sitot no spēlētāja spēlētājam.

Mūsdienās tas ir tieši pretējs – pabeigt izspēli, cik vien ātri iespējams un gūt punktus. Pirmie badmintona noteikumi tika sastādīti 1877.gadā, savukārt 1893. gadā tika nodibināta Anglijas badmintona asociācija, kura sāka spēles starptautisku attīstīšanu un popularizēšanu.

Badmintona organizācija pasaulē

Starptautisko badmintona federāciju 1934.gadā dibināja deviņas nacionālās federācijas – Anglijas, Dānijas, Francijas, Īrijas, Jaunzēlandes, Kanādas, Nīderlandes, Skotijas un Velsas. 2006.gadā organizācijas nosaukums tika nomainīts uz Badminton World Federation (BWF). BWF ir Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) atzīta pasaules badmintonu pārvaldošā organizācija. BWF biedri, ar atsevišķiem izņēmumiem, ir valstu badmintona federācijas, kuras ir apvienotas konfederācijās pēc SOK sistēmas – Āfrikas, Āzijas, Eiropas, Okeānijas un Amerikas.

Badmintons olimpiskajās spēlēs

Badmintons ir iekļauts vasaras olimpiskajās spēlēs kopš 1992.gada. Pavisam badmintonā tiek sadalīti 5 medaļu komplekti – katrā badmintona disciplīnā (vienspēles – vīriešu, sieviešu; dubultspēles – vīriešu, sieviešu, jauktās).

Olimpiskajās spēlēs piedalās spēlētāji no visām pasaules daļām – Āzijas, Āfrikas, Eiropas, Okeānijas un Amerikas. Olimpisko spēļu vēsturē badmintonā olimpiskās medaļas ir izcīnījušas Ķīna, Koreja, Malaizija, Dānija, Lielbritānija, Nīderlande.